Novinky Späť na všetky novinky

Slovaktual žije oknami. Už 30 rokov.

Slovaktual žije oknami. Už 30 rokov.

Na začiatku bola dobrá partia chlapov okolo Mariana Krča a roky skúseností s montážou okien v zahraničí. Prišiel rok 1989 a túžba vrátiť sa domov a priniesť na Slovensko kvalitné okná bola iskrou pre vznik montážnej firmy. Dnes, po 30 rokoch, je z nesmelého podnikateľského sna najúspešnejšia a najväčšia oknárska spoločnosť na Slovensku so 650 kmeňovými zamestnancami a ročnými tržbami 80 mil. EUR. Okrem toho, ďalšie stovky ľudí zamestnávajú zmluvní partneri spoločnosti v 150 predajných miestach na Slovensku aj v zahraničí.

Na jeseň roku 1990 založil Marian Krč malú eseročku na montáž okien všetkého druhu. Plastové okná dovážal z Rakúska a spolu s partiou ich montovali. Zákaziek na výmenu starých okien bolo v postsocialistickej krajine naozaj dosť. Medzi prvými bola objednávka na výmenu okien v Bojnickej nemocnici, či okná pre hotel Carlton v Bratislave.

Výroba prvých okien začala v stolárskej dielni

Po prvých úspechoch s montážou okien prišlo zásadné rozhodnutie – spustenie vlastnej výroby plastových okien. Peniaze, zarobené z montáží okien, investoval Marian Krč do objektu bývalej stolárskej dielne v Nitrianskom Pravne. Budovu zrekonštruoval a zakúpil do nej prvú výrobnú linku. Neskôr sa výroba rozrástla aj do obce Vyšehradné a Pravenca. Práve do Pravenca sa postupne presunuli všetky linky a vysokým tempom tu začali vznikať nové haly.

"Areál

V rokoch 1998, 2005, 2006 a 2007 boli postavené 4 nové výrobné haly o celkovej rozlohe viac ako 11.000 štvorcových metrov.

Hala na výrobu plastových oken a HST

Rok 2008 míľnikom pre nové impulzy, nové trhy a nové investície

Dopyt po oknách a dverách od Slovaktualu naďalej každým rokom rástol. Spoločnosť si upevňovala dominantnú pozíciu na Slovensku, a zároveň rozširovala sieť partnerov v zahraničí. V tom čase už Slovaktual v sezóne zamestnával 300 ľudí a ročné tržby presiahli úroveň 40 mil. EUR.

Spoločnosť sa tak pochopiteľne dostala do pozornosti najväčších európskych výrobcov okien a začali prichádzať ponuky na akvizíciu. V roku 2008, mesiac pred úderom finančnej krízy sa spoločnosť stala súčasťou nadnárodného koncernu AFG Arbonia-Forster Holding AG. Získala tým nielen nové kapitálové zdroje, ale tiež prístup na švajčiarsky trh.

Nasledovalo obdobie druhej vlny investícií – postavili sa ďalšie moderné výrobné haly E a F, určené výhradne pre výrobu okien a dverí pre európsky, a najmä švajčiarsky trh.

Výroba okien v hale E

Stratégiou pre nasledujúce roky bolo zefektívnenie výroby, zvýšenie kapacity a flexibility výrobného závodu a skracovanie dodacích lehôt.

V roku 2018 spoločnosť investovala do 4 nových liniek, na ktorých Slovaktual laminuje plastové profily pre svoje okná v dekóroch dreva alebo vo farbách.

Jednoznačne najväčšou investíciou za posledné obdobie je nová hala G s plne automatizovanou výrobou izolačných skiel.

Plně automatizovaná hala na výrobu izolačního skla

4 rezacie linky pre plavené sklo a pre bezpečnostné VSG sklo umožnia v roku 2020 denne vyrobiť 2.200 kusov izolačných skiel. Celková investícia prekročila 12 mil. Eur a výsledkom je výrazné zvýšenie flexibility a sebestačnosti.

Linka na řezání bezpečnostního VSG skla

„Bonusom pre zákazníkov je skutočnosť, že každé okno, ktoré od roku 2018 opúšťa naše linky, má osadené izolačné sklo s teplým dištančným rámikom. Slovaktual tak v oknárskej branži opäť nastavil ďalší nový štandard, ako už niekoľkokrát vo svojej histórii.“– hovorí konateľ a obchodný riaditeľ spoločnosti Ľubomír Majzlan.

Dnes sa areál spoločnosti rozprestiera na ploche 159.000 m2. Výroba prebieha v 6 výrobných halách na najmodernejších linkách s vysokým stupňom automatizácie. Ročná kapacita je 800.000 m2 okien, čo znamená viac ako 3.000 štvorcových metrov denne! Slovaktual sa môže pochváliť tisíckami zaujímavých realizácií a spokojných zákazníkov.

Jubilejný rok 2020 v časoch pandémie

V roku 2020 SLOVAKTUAL plánoval osláviť svojich 30 rokov spolu s partnermi aj zamestnancami. Na jar však celú Európu zasiahol koronavírus. Namiesto plánovania eventov tak počas jubilejného roka pravidelne zasadali krízoví manažéri, aby zabezpečili riadny chod výroby a zároveň bezpečnosť zamestnancov.

„Napriek tejto nečakanej situácii sa môžeme pochváliť výbornou kondíciou a finančnou stabilitou. Záujem o naše výrobky je stále vysoký, takže sme sa mohli vrátiť aj k pozdržaným investičným zámerom.“ – hovorí konateľ a finančný riaditeľ Miloš Folenta.

„Jedným z odložených projektov bolo vybudovanie najväčšej reprezentatívnej výstavnej plochy priamo v areáli výrobného závodu v Pravenci. Na konci leta sme sa k tomuto zámeru vrátili a v novembri sme už našu novú vzorkovú predajňu otvorili. Vystavujeme tu nielen plastové a hliníkové okná a vchodové dvere, ale tiež veľkorozmerné posuvné portály, fasádne presklené konštrukcie, doplnky a príslušenstvo. Zákazníci sa môžu inšpirovať materiálmi, farbami a najnovšími technickými riešeniami. Tento priestor bude slúžiť pre odborné konzultácie a ubezpečenie zákazníkov, že značka Slovaktual je tou správnou voľbou.“ – upresňuje Ľubomír Majzlan.

Vzorková prodejna oken a dveří v Pravenci

Vedenie spoločnosti si uvedomuje, v akých ťažkých a neistých časoch sa všetci momentálne nachádzame. Nie je však priestor na vyčkávanie alebo nerozhodnosť. Už dnes sa v Slovaktuale plánujú investície na najbližšie 3 roky, ktorých cieľom je najmä modernizácia výrobných liniek, vybudovanie novej haly a zvýšenie výrobnej kapacity. Dôraz je kladený aj na optimalizáciu logistiky.

Popri tom sa Slovaktual sústavne sústredí na zlepšovanie portfólia výrobkov a ich kvality. O tom, že to nie sú len prázdne slová, sa zákazníci môžu presvedčiť už začiatkom roka 2021, kedy Slovaktual plánuje predstaviť nový príťažlivý koncept vstupných domových dverí.

SLOVAKTUAL 1990 – 2020
Od remesla k priemyselnej spoločnosti

1990 – Založenie spoločnosti na montáž plastových okien

1993 – Začiatok výroby plastových okien v Nitrianskom Pravne

1998 – Rozšírenie výroby do obce Vyšehradné a vybudovanie novej výrobnej haly v Pravenci s modernou linkou ELUMATEC

1999 – Výroba prvého plastového okna z 5-komorového profilu

2000 – Prvá prezentácia firmy v zahraničí – aktívna účasť na stavebnom veľtrhu vo Viedni

2003 – Sústredenie výroby okien a dverí do areálu v Pravenci

2005 – Nová výrobná hala B (4.000 m2) s najmodernejšou technológiou riadenou počítačmi bez potreby papierovej dokumentácie

2006 – Nová výrobná hala C (4.000 m2)

2007 – Nová výrobná hala D (2.000 m2) určená pre výrobu atypických okien a hliníkových dverí

2008 – Spoločnosť sa stala súčasťou nadnárodného koncernu AFG Arbonia-Forster Holding AG, čím zároveň získala prístup na ďalšie trhy

2009 – Slovaktual sa umiestnil medzi najlepšími zamestnávateľmi v kategórii Veľké spoločnosti

2011 – Dokončenie novej haly E (7.000 m2) a posilnenie výroby okien a dverí pre zahraničné trhy

2015 – Vybudovanie najväčšej výrobnej haly F (14.000 m2) a spustenie výroby plastových okien pre švajčiarsky trh

2016 – Koncern „AFG – Arbonia-Forster-Holding AG sa premenoval na „Arbonia AG

2017 – Spustenie plne automatizovanej výroby izolačných skiel s 3 rezacími linkami v novej hale G o rozlohe 8.500 m2. Výrobná kapacita predstavuje cca 1400 izolačných skiel denne.

2018 – Inštalovanie 4 liniek pre in-house laminovanie plastových profilov.

2018 – Migrácia na najmodernejší a výkonný ERP softvérový systém PrefSuite, ktorý je špeciálne navrhnutý pre výrobu okien, dverí a fasádnych stien.

2020 – Investícia do novej linky na rezanie VSG skla v hale G. Súhrnné investície do výroby izolačného skla tak prekročili úroveň 12 mil. EUR. Celková kapacita sa zvýšila na viac ako 2200 izolačných skiel denne.

2020 – Otvorenie najväčšej reprezentatívnej výstavnej plochy priamo v areáli výrobného závodu v Pravenci.

2021 – Nové výzvy sú pred nami

Uverejnené: 12.11.2020

Ďalšie novinky