Zimný režim okien

Na internete sa objavuje množstvo článkov a rád o tom, že treba okná nastavovať inak na zimu a inak na leto. My však tvrdíme, že do okien by ste mali zasahovať čo najmenej, ideálne vôbec. Obzvlášť nie vtedy, ak vám cez okná neprefukuje a dajú sa ľahko a komfortne zatvárať.

V internetových článkoch sa odporúča na zimu zvýšiť prítlak krídla okna ku rámu okna, čím sa okno stáva ešte tesnejším.

To má určitý vplyv na zníženie únikov tepla z domácnosti počas vykurovacej sezóny a zamedzenie vnikaniu studeného vzduchu do interiéru zvonku.

Zároveň tak však dochádza k väčšiemu namáhaniu okenného tesnenia počas zimy. Nastavenie silnejšieho prítlaku pocítite už pri manipulovaní s kľučkou. V zime tým okno utesníte tak, že ani časť prebytočnej vlhkosti sa neodvedie von.

Na leto sa naopak odporúča prítlak zoslabiť, čím sa okno stane prievzdušnejším.

Ako nastaviť plastové okná na zimu alebo čo robiť, keď cez okná prefukuje?

Ak naozaj chcete takéto zásahy do okna robiť, na tomto videu môžete vidieť, ako si dokážete sami nastaviť silnejší alebo slabší prítlak na našich plastových oknách.

  • Pre silnejší prítlak okna je potrebné všetky uzáverové čapy kovania pootočením vychýliť smerom do interiéru (zimný režim)
  • Pre slabší prítlak okna je potrebné všetky uzáverové čapy kovania pootočením vychýliť smerom do exteriéru (letný režim)

Pozor: Uzáverové čapy sa nachádzajú po celom obvode okenného krídla.

Plastové okná vyžadujú len minimálnu, ale pravidelnú starostlivosť. A aj keď nastavenie okien nie je zložité, vždy by ste ho mali zveriť skúsenému servisnému technikovi. Ideálne priamo predajcovi, od ktorého ste okná kúpili a ktorý vám okná namontoval.