Novinky Späť na všetky novinky

Dvere SLOVAKTUAL na Téryho chatu 2015 m n.m.

Dvere SLOVAKTUAL na Téryho chatu 2015 m n.m.

Téryho chata je naša najvyššie položená horská chata s celoročnou prevádzkou. A práve kvôli mrazivým zimným mesiacom tam už nevyhnutne potrebovali nové riadne vstupné dvere do ubytovacej časti v priľahlej budove.

Pre Slovaktual to bola hračka. Teda, vyrobiť kvalitné hliníkové dvere. To zvládla partia vo výrobe na hale D. Horšie to už bolo s vynáškou ťažkých dverí a montážneho náradia na horskú chatu. Na to sa podujali chlapci z obchodu.

Vstupné dvere so špeciálne upraveným sklom

Vzhľadom na dispozíciu vstupného priestoru ubytovne požadoval chatár von-otváravé dvere. Pôvodne uvažoval plastové, ale presvedčili sme ho, že hliníkové  dvere z profilu heroal D72 budú oveľa vhodnejšie. Navrhli sme mu delené dvere – sčasti s plným dverným panelom a pre presvetlenie vstupu sčasti s izolačným bezpečnostným vzorovaným trojsklom.

Atmosferický tlak v mieste výroby dverí (resp. skla) je však výrazne vyšší ako v mieste, kde mali byť dvere namontované. Preto bolo treba metódou Altimeter Professional vopred upraviť tlak v izolačnom trojskle na také hodnoty, aby sklo v nadmorskej výške 2015 m n.m. pri  priemernej ročnej teplote 2,5 °C neprasklo.

Aby sa nestalo, že dvere zostanú po turistoch náhodou otvorené, namontovali sme samozatvárač dverí TS 4000.

Ostatné sú detaily: hnedá farba dverí RAL 8017, k tomu tmavohnedé pánty a kľučky, odvodnenie dopredu.

Chlapci z kancelárií na jeden deň horskými nosičmi

Áno, lákalo nás to vyniesť samých. Ale rešpekt sme mali obrovský. Bez hanby priznáme, že aby sme tie dvere dokázali hore dostať, museli sme ich rozobrať a naložiť až na tri krošne.

  • Rám dverí, montážne náradie a batoh nosiča.
  • Krídlo dverí so stĺpikom, montážne náradie a batoh
  • Plný dverný panel, izolačné trojsklo a batoh

Každé jedny naložené krošne vážili +/- 40 kg a pri vynáške sme sa striedali. V nižších polohách sme pri tej výške miestami zápasili s konármi stromov a udržať balanc stálo niekedy celkom dosť síl. Mokré klzké kamene nás nútili sústrediť sa na každý jeden krok. Ale bol to úžasný zážitok. A od toho dňa všetci ešte viac obdivujeme prácu horských nosičov, ktorí si naložia aj 70 – 80 kg a idú hore sami.

Ozaj, vedeli ste, že horských nosičov nedávno zapísali do zoznamu kultúrneho dedičstva Slovenska, čo je prvý krok pre zápis do UNESCO? Nikde inde na svete sa horské nosičstvo nezachovalo v takejto tradičnej forme ako u nás.

Sme radi, že sme mali možnosť si to vyskúšať.

Uverejnené: 1.8.2022

Ďalšie novinky