Články Späť na všetky novinky

Chcete ušetriť na zateplení domu? Zistite, či máte nárok na príspevok od štátu

Chcete ušetriť na zateplení domu? Zistite, či máte nárok na príspevok od štátu

Ministerstvo dopravy prispieva slovenským domácnostiam na zatepľovanie domov. Čoskoro otvorí ďalšie kolo podávania žiadostí. Máte naň nárok aj vy? Prečítajte si, čo musíte splniť k získaniu štedrého štátneho príspevku.

Veľkosť, účel aj vek domu

Na príspevok máte nárok vtedy, keď je váš rodinný dom starší ako 10 rokov. Vek nehnuteľnosti však musíte doložiť napríklad dokumentom o kolaudačnom rozhodnutí. Dom musí byť využívaný jedine na bývanie, nie na podnikateľskú činnosť a takisto nesmie ísť o rekreačnú chatu. Ak naň máte napísané sídlo firmy, peniaze nedostanete.

Jednopodlažný dom môže mať maximálnu rozlohu 150 m2 a dvojpodlažný do 250 m2. Nezávisle na tom, či ide o jeden dom, alebo o dvojdom. Bytové domy príspevky nezískajú.

Na aké časti domu to platí?

Dotácia od štátu sa týka zatepľovania obvodových múrov domu, strechy, výmeny dvier a okien. Na získanie však nie je nutné rekonštruovať všetky uvedené časti domu. Môžete napríklad iba zatepliť strechu domu, ale pozor, ostatné stavebné konštrukcie musia spĺňať parametre slovenskej technickej normy STN 73 0540-2:2012. Takisto je nutné, aby bolo v projekte uvedené, prečo sa ostatné konštrukcie domu nezatepľujú.

Zateplovanie domu

Koľko peňazí?

V prípade, že splníte požiadavky, maximálna suma, ktorú vám štát uvoľní, je 30 % z oprávnených a uhradených nákladov. V číslach ide o maximálne 6500 eur, z čoho 6000 eur sa týka nákladov na práce a 500 eur vypracovania projektovej dokumentácie a energetického certifikátu. Viac informácií sa dočítate na oficiálnej stránke projektu Zatepluj.sk.

Iba licencované firmy

Ak ste zistili, že všetky podmienky spĺňate, nezabudnite na to, že rekonštrukciu nemôžete robiť svojpomocne, ani si na ňu nemôžete zohnať vlastnú stavebnú firmu. Môže byť vykonaná jedine spoločnosťami, ktoré sú licencované Slovenskou národnou akreditačnou službou. Ako majiteľ domu potrebujete mať, samozrejme, spracovanú projektovú dokumentáciu zateplenia aj s energetickým hodnotením.

Kedy a ako podať žiadosť?

Túto jeseň ministerstvo zverejní ďalšiu výzvu na predkladanie žiadostí. Najprv žiadosť musíte vyplniť elektronicky a potom ju spolu s potrebnými prílohami zašlete na uvedenú adresu.

Dajte si ešte pozor na…

  • O finančnú injekciu môžete požiadať, ak ste dom zateplili po 31. decembri 2014 alebo sa na to ešte len chystáte. Príspevok vám štát uvoľní až po zrealizovaní a úhrade vykonaných prác.
  • Ak ste už niekedy na dom čerpali peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania, nárok strácate.

Uvažujete nad rekonštrukciou domu a príspevok by vám pasoval? Potom si podrobne preštudujte oficiálnu stránku, kde nájdete všetky zákony, dokumenty na stiahnutie, či si môžete prečítať často kladené otázky.

Viac o tepelnej izolácii okien

Uverejnené: 21.10.2016

Ďalšie články